Noored sümfoonikud teevad linnale au

4. ja 5. novembril osales Viljandi noorte sümfooniaorkester Baltimaade noorte ja harrastussümfooniaorkestrite festivalil Daugavpilsis Lätimaal, kus pälviti ohtralt kiidusõnu.

Festivalil astus üles 12 orkestrit – seitse Lätist, kaks Leedust ja kolm Eestist, milles mängis kokku üle 600 muusiku. Peale Viljandi orkestri esindasid Eestit Nõmme muusikakooli sümfooniaorkester ja Tallinna Vanalinna hariduskolleegiumi kammerorkester. Orkestri peadirigendi Riivo Jõgi sõnul oli tunda, et kogu orkester oli etteasteks korralikult valmistunud. «Aitäh pilliõpetajatele, rühmajuhendajatele ja kontsertmeistrile. Meie kontsert oli üks parimaid, mis minul selle orkestriga on kunagi olnud,» ütles Jõgi. Ta lisas, et orkester on muutunud aja jooksul väga paindlikuks, tähelepanuga jälgitakse nii dirigenti kui kuulatakse üksteist. Festivali Eesti-poolne korraldaja ja Eesti sümfooniaorkestrite liidu president Jüri-Ruut Kangur ütles, et Viljandi muusikud esinesid veenvalt, ühtlaselt ja kõrgel tasemel, orkestril on meeldiv suure sümfooniaorkestri kõ- la ja esitatud kavas said soleerida erinevad pillirühmad. «Viljandi noorte sümfooniaorkester on Eesti suurimaid noorteorkestreid, täissümfooniaorkestri koosseisuga ja sellel rahvusvahelisel festivalil saime olla uhked Mulgimaa noorte suurepärase etteaste üle. Hindan väga nende noorte pühendunud suhtumist ja keskendumist muusikategemisse, mis on eeskujuks paljudele.» Kangur tõi esile ka seda, et Viljandi orkestris on ainsana Eesti noorteorkestritest täismõõduline toimiv löökpillirühm, kus vanemad mängijad suunavad oskuslikult nooremaid ning selline professionaalsus ja kollegiaalsus on kõrgesti hinnatav. «See, kuidas ühes väikses linnas on üles ehitatud selline suur ja kõrgetasemeline, päris sümfooniaorkester, on väärt väga suurt tunnustust kõigile tegijaile selle orkestri sees ja ümber ning orkestri esinemine Baltimaade orkestrite festivalil andis selget tunnistust, et see orkester võib esineda Eesti noorte orkestrimängu visiitkaardina mistahes rahvusvahelisel festivalil ja areenil,» ütles Kangur. Viljandi noorte sümfooniaorkester on asutatud 2003. aastal. Orkestris mängib 75 noort muusikut. Orkestri asutaja ja esimene peadirigent oli 11 aastat Harry Illak. Kollektiivi on juhatanud Aarne Saluveer, Eri Klas, Risto Joost, Erki Pehk, Ando Põldmäe, Neeme Punder, aga ka kõik üldlaulupidude dirigendid. Orkestri peadirigent on Riivo Jõgi, kontsertmeister Katrina Merily Reimand. Kollektiivi lahutamatu osa on sümfooniaorkestri koor, mida juhatab Maarika Reimand. Viljandis esineb orkester 10. detsembril muusikakooli jõulukontserdil Pauluse kirikus. Kollektiivi tegevuse peamised rahastajad on Viljandi linn ja Viljandi vald. Daugavpilsi festivali toetasid Eesti kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp, Eesti sümfooniaorkestrite liit ja orkestrantide vanemad.

Tonio Tamra

Viljandi Muusikakooli direktor

(Artikkel ilmus Viljandi Linnavalitsuse ajalehes "Viljandi" 21.novembril 2016)